teisipäev, 31. oktoober 2023

 Põhjamaade kirjanduse nädal


RAAMAT LASTELE

 Selle aasta ettelugemiseks mõeldud raamat on Astrid Lindgreni "Vahtramäe Emili uued vembud".

  Sel aastal saab täis juba 60 aastat Vahtramäe Emili poolt loodud äratundmist ja naeru. Astrid Lindgreni loodud universum, mis ümbritseb Emilit, on saanud osaks põhjamaade kultuuripärandist. Võib-olla seetõttu, et nii täiskasvanud kui ka lapsed suudavad end ära tunda Emili ja teiste Kassisalus elavate tegelaste seas?

Sest mida sa teed, kui sul on külluses toitu, samal ajal kui teistel seda pole? Mida sina oleksid teinud? Emil on veendunud, et kõige õigem teguviis on korraldada jõulusöök koos Ida ja Alfrediga. Emili eetiline kompass ei ütle, et see on vale, kuid küsimus on tagajärgede mõistmises, mida teod võivad tuua. Tagajärgedele keskendumine ei ole lihtne lapse jaoks, kes pidevalt saab uusi muljeid ja impulsse. Kirjanduslik tegelaskuju Emil on austusavaldus lapse mõtteviisile ja vabale mängule, hoolimata sellest, et tema isal saab sellest sageli küllalt ja ta saadab Emili jälle puutöökotta. Selles katkendis raamatust "Vahtramäe Emili uued vembud" näitab Emil head jõuluhinge - vaeste rõõmuks ja vanemate meeleheiteks.

 Ettelugemiseks peatükk "Esmaspäev, 26. detsember, kui Emil lõi Kassisalus laua puhtaks ja püüdis Kamandaja Hundiauku". Tekst on registreeritud asutustele sellel veebisaidil kättesaadav 1.-19. november. 

 

RAAMAT TÄISKASVANUTELE

 Selle aasta raamat täiskasvanutele on Ingvild H. Rishøi "Tähevärav - jõululugu".

 "Tähelepanu!" ütles Tommy. "Inimesed ostavad jõulupuid, eks? Aga mida nad tegelikult ostavad?"

 Oslo Tøyeni linnaosa, jõulud on lähenemas. Jälgime Ronjat ja tema vanemat õde Melissat, kes loodavad valgeid jõule mitmes tähenduses. Kuid kui nende isa ei suuda säilitada oma tööd jõulupuude müüjana ja hakkab aega veetma Tähevärava pubis, peavad õed tegutsema. Esialgu hakkab Melissa tema asemel puid müüma, kuid lõpuks läheb ka Ronja talle appi.

 Auhindadega pärjatud autor Ingvild H. Rishøi segab kaasaegset igapäevarealismi viidetega klassikalistele Põhjala muinasjuttudele. Raamatus "Tähevärav" kujutab ta jõululugu lapse vaatenurgast. Lugu räägib lootusest, reetmisest ja unistustest.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar